ВЕГАН ДЗАДЗИКИ
За гарнитура, върху филия или оризовка, сос за салати или за сандвичи! Божествен и кремообразен, свежата краставица краставица го прави толкова вкусен!
Традиционното гръцко дзадзики (почти като нашата Снежанка) е с кисело мляко. Срещала съм веган рецепти с тофу или кокосово мляко. Този вариант е с кашу, предварително накиснато за 5 часа в студена вода.
СЪСТАВКИ
150 гр суровo кашу
150 мл вода
1 с л зехтин
1 с л лимонов сок
2 скилидки чесън
1 краставица
1 с л сушен копър
10 листа прясна мента (нарязана)
1/2 ч л морска сол
1/4 ч.л смлян черен пипер
ИНСТРУКЦИИ:
Накиснете кашуто за около 5 часа в студена вода. Излейте я и го изплакнете.
Сложете отцеденото кашу, водата, зехтина, лимонов сок и чесън в блендера си и смесете до гладкост. Добавете половината нарязана на парченца краставица и направете бърз пулс на блендера, така че да се смеси, но все пак да останат цели кубчета краставица.
Изсипете готовата смес в купа и добавете останалата половина нарязана на дребно или настъргана краставица, сушен копър, нарязана прясна мента, сол и черен пипер и разбъркайте вътре.
БЕЛЕЖКИ:
Можете да оставите вашето готово дзадзики в хладилника за около час, за да имат възможност ароматите да се смесят преди сервиране. Ако го оставите за по-дълго време (не повече от 3 дни), разбъркайте го преди сервиране.